A) 0.0264 B) 0.5000 C) 0.0064 D) 0.0328 E) None of the above Marketing Research
ID: 3354076 • Letter: A
Question
A) 0.0264
B) 0.5000
C) 0.0064
D) 0.0328
E) None of the above
Marketing Research (Curry) Binomial Distribution (n= 10; p:02) Probability 1074 .2684 0.2013 0881 0.0055 0008 .0001 o as 10 Total 10000 9 Number of Correct Answers on this Quiz On this quiz, each question has 5 foils (possible answers). Someone who is purely guessing has a 1 in 5 (or 0.20) chance of getting a given question correct. Figure 1 shows the binomial distribution for n=10 (there are 10 questions on this quiz) and p=0.20, what is the probability that a "pure guesser" will get 50% or above on this quiz?Explanation / Answer
P(50% or above)
= P(5 or more correct answers)
= P(X = 5) + P(X = 6) + P(X = 7) + P(X = 8) + P(X = 9) + P(X = 10)
= 0.0264 + 0.0055 + 0.0008 + 0.0001 + 0.0000 + 0.0000
= 0.0328
Option D is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.