Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3.2.31 Question Help * The weight of an organ in adult males has a bell-shaped d

ID: 3354487 • Letter: 3

Question

3.2.31 Question Help * The weight of an organ in adult males has a bell-shaped distribution with a mean of 320 grams and a standard deviation of 35 grams. Use the empirical rule to determine the following. (a) About 99.7% of organs will be between what weights? (b) What percentage of organs weighs between 285 grams and 355 grams? (c) What percentage of organs weighs less than 285 grams or more than 355 grams? (d) What percentage of organs weighs between 215 grams and 390 grams? (a) and grams (Use ascending order)

Explanation / Answer

a) Lower value = 320-3*35 = 215

Upper value = 320+3*35 = 425

b) 285 and 355 is one standard deviatons away from the mean, so 68.3% of data will lies between this value

c) 100%-68.3% = 31.7%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote