A randomized clinical trial was conducted to test the effectiveness of low-dose
ID: 3355605 • Letter: A
Question
A randomized clinical trial was conducted to test the effectiveness of low-dose aspirin in preventing heart attacks. Patients were randomly assigned to receive either low-dose aspirin or an inactive placebo. There were 11,027 research subjects in the aspirin group, and, after 5 years of observation, there had been a total of 10 fatal heart attacks I this group.
a. What was the proportion of subjects having a fatal heart attack among participants assigned to the low-dose arm of the trial?
b. After computing the decimal fraction, convert your answer into the number of subjects having a fatal heart attack per 10,000 subjects.
Explanation / Answer
(a) Proportion of subjects having fatal heart attack among participants assigned to the low-dose arm of the trial = 10/11027 = 0.0009069
(b) Number of subjects having a fatal heart attack per 10,000 subjects = 0.0009069 X 10,000 = 9.0686
= 9 (rounded to integer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.