Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lengths of nails produced in a factory are normally distributed with a mean

ID: 3356026 • Letter: T

Question

The lengths of nails produced in a factory are normally distributed with a mean of 5. lengthsthat separate the top 8% and the bottom 89 . These lengths coul nearest hundredth, if necessary 6 centimeters and a standard deviation of 0.04 centimeters. Find the two d serve as limits used to identify which nails should be rejected. Round your answer to th TablesKeypad nswer centimeters and centimeters Standard Normal Table 0 to z Standard Normal Table-co to-z Standard Normal Table-oo to z Submit Answer

Explanation / Answer

Normal distribution params are :

Mean = 5.16

Stdev = .04

The 2 lengths that are top and bottom 8% have Z = 1.405 and -1.405 respectively

The bottom 8% is Mean +Z*Stdev = 5.16+(-1.405)*.04 = 5.1038

The top 8% is Mean +Z*Stdev = 5.16+(1.405)*.04 = 5.2162

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote