Connect × G Please Help Need All The An xy E Connect ce secure https://newconnec
ID: 3356066 • Letter: C
Question
Connect × G Please Help Need All The An xy E Connect ce secure https://newconnect.mheducation.com.flow/connect.html Chapter 7 Help Save & Exit Submit Seved Check my work 4 According to a government study among adults in the 25-to 34-year age group, the mean amount spent per year on reading and entertainment is $2,075. Assume that the distribution of the amounts spent follows the normal distribution with a standard deviation of $500. (Round your z-score computation to 2 decimal places and final answers to 2 decimal places.) points a. What percent of the adults spend more than $2,500 per year on reading and entertainment? eBook Print References b. What percent spend between $2,500 and $3,050 per year on reading and entertainment? 93 c. What percent spend less than $1,275 per year on reading and entertainment? ercent Graw HillExplanation / Answer
Mean = 2075
Sd = 500
A) P(X > 2500) = P(Z > (2500 - 2075)/500)
= P(Z > 0.85)
= 1 - P(Z < 0.85)
= 1 - 0.8023
= 0.1977
= 19.77%
B) P(2500 < X < 3050) = P((2500-2075)/500 < Z < (3050-2075)/500)
= P(0.85 < Z < 1.95)
= P(Z < 1.95) - P(Z < 0.85)
= 0.9744 - 0.8023
= 0.1721
= 17.21%
C) P(X < 1275) = P(Z < (1275 - 2075)/500)
= P(Z < - 1.6)
= 0.0548
= 5.48%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.