Each year, Lord & Taylor, Ltd., sets up a gift-wrapping station to assist its cu
ID: 335618 • Letter: E
Question
Each year, Lord & Taylor, Ltd., sets up a gift-wrapping station to assist its customers with holiday shopping. Preliminary observations of one worker at the station produced the following sample time (in minutes per package): 3.5, 3.3, 4.1, 3.5, 4.0. Assume a 99% confidence level and an accuracy of 5%. (Round all intermediate calculations to two decimal places before proceeding with further calculations.)
Based on this small sample and the given confidence level and accuracy level, the number of observations that would be necessary to determine the true cycle time = __ observations.
Explanation / Answer
Sample = 3.5,3.3,4.1,3.5,4.0
mean = 3.68
S.D = (.488/4)1/2 = .3492
Z= 2.58 at 99% confidence level
accuracy level = h = .05
sample size= (zs/hx)2
= ((2.58*0.3492)/(.05*3.68))2
= (.900936/.184)2
= 23.97
= 24 observations
Values x-mean (x-mean)^2 (x-mean)^2 3.5 3.5-3.68 (3.5-3.68)^2 0.0324 3.3 3.3-3.68 (3.3-3.68)^2 0.1444 4.1 4.1-3.68 (4.1-3.68)^2 0.1764 3.5 3.5-3.68 (3.5-3.68)^2 0.0324 4 4-3.68 (4-3.68)^2 0.1024Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.