The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with
ID: 3356393 • Letter: T
Question
The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with mean value 12 cm and standard deviation 0.04 cm. What are the expected value of the sample mean and the standard deviation of the sample mean for a random sample of n = 16 rings? The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with mean value 12 cm and standard deviation 0.04 cm. What are the expected value of the sample mean and the standard deviation of the sample mean for a random sample of n = 16 rings?Explanation / Answer
mean 12 sd 0.04 when n= 16 E(Xbar) = E(x) = 12 sd(Xbar) = sd(x)/sqrt(n) =0.04/SQRT(16) 0.01
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.