A health insurance company charges policyholders a $1650 annual premium for heal
ID: 3357234 • Letter: A
Question
A health insurance company charges policyholders a $1650 annual premium for health insurance for hospitalization. The company estimates that each time a patient is hospitalized costs the company $2700. Furthermore, they have estimated that 80% of patients will not be hospitalized, 14% will be hospitalized once a year, and no one will be hospitalized more than twice
. (a) Find the insurance company’s expected profit per policyholder.
(b) What is the expected profit if they enroll 800,000 policyholders?
Explanation / Answer
80% of patients will not be hospitalized,
14% will be hospitalized once a year
6% will be hospitalized twice a year
0% will be hospitalized e than twice a year
E(profit per policy holder) = 1650 - [(0.14*2700)+(2*0.06*2700)] = 1650-702 = $948
b)
E(profit if they enroll 800,000 policyholders) = 800000*948 = $758,400,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.