Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

16 ot 20 (15 complete) Score: 75%, 15 of 20 pts 7.3.24 Question Help A physician

ID: 3357753 • Letter: 1

Question

16 ot 20 (15 complete) Score: 75%, 15 of 20 pts 7.3.24 Question Help A physician wants to develop criteria for determining whether a patient's pulse rate is atypical, and she wants to determine whether there are significant differences between males and females. Use the sample pulse rates below. Male 96 72 84 60 72 60 56 68 60 104 76 96 72 104 60 84 Female Click here to view a t distribution table. Click here to view page 1 of the standard normal distribution table, Click here to view page 2 of the standard normal distribution table, 124 a. Construct a 95% confidence interval estimate of the mean pulse rate for males KHr (Round to one decimal place as needed.)

Explanation / Answer

For male

X1 = 70, s1 = 12.68, n1 = 10

For female

X2 = 85.8, s2 = 21.34, n2 = 10

SE = sqrt(s12/n1 + s22/n2

= sqrt((12.68)^2/10 + (21.34)^2/10)

= 7.85

DF = ((12.68)^2/10 + (21.34)^2/10)^2/ (((12.68)^2/10)^2/9 + ((21.34)^2/10)^2/9)

= 14.65 = 15

With 15 degrees of freedom and 95% cinfidence interval the critical value is tc = 2.131

Cinfidence interval is

(X1 - X2) +/- tc * SE

= (70 - 85.8) +/- 2.131 * 7.85

= -15.5 +/- 16.73

= -32.23, 0.73

= -32.2, 0.7

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote