Suppose the annual employer 401(k) cost per participant is normally distributed
ID: 3358353 • Letter: S
Question
Suppose the annual employer 401(k) cost per participant is normally distributed with a standard deviation of $625, but the mean is unknown. (a) If 73.89% of such costs are greater than $1,700, what is the mean annual employer 401(k) cost per participant? (b) Suppose the mean annual employer 401(k) cost per participant is $2,258 and the standard deviation is $625. If such costs are normally distributed, 31.56% of the costs are greater than what value? (Round values of z to 2 decimal places.) (a) = (b) x
Explanation / Answer
a) we know the z score formula is , please keep the z tables ready
Z = (X-Mean)/SD
Given sd = 625 and p = 0.7389 , X = 1700
Z for (1-0.7389) is -0.6399
0.6399 = (1700-Mean)/625
Mean = 1700+0.6399*625 = 2100 approx
b)
mean = 2258 , p = 0.3156 , corresponding z score is 0.48
0.48 = (X - 2258)/625
X = 2258 + 625*0.48 = 2558
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.