This Question: 1 pt Telephone calls arrive at an information desk at a rate of 1
ID: 3358526 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt Telephone calls arrive at an information desk at a rate of 15 per hour. a. What is the probability that the next call will arrive within 3 minutes (0.05 hour)? b. What is the probability that the next call will arrive within 15 minutes (0.25 hour)? a. The probability that the next call will arrive within 3 minutes is (Round to four decimal places as needed.) b. The probability that the next call will arrive within 15 minutes is Round to four decimal places as needed.) Ent vern eac the answer boxeExplanation / Answer
Lambda = 15
P(X < x) = 1 - e-15x
A) P(X < 0.05) = 1 - e-15*0.05 = 0.5276
B) P(X < 0.25) = 1 - e-15*0.25 = 0.9765
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.