Suppose the birth weight of a live baby lion has a mean of 1490 grams with a sta
ID: 3358638 • Letter: S
Question
Suppose the birth weight of a live baby lion has a mean of 1490 grams with a standard deviation of 300 grams. Let T = the total weight of 36 randomly selected lion cubs and let M be the mean of the weights of 36 randomly selected lion cubs. Because the sample size > 30 we can assume approximate normality.
a) What is the expected value of T in grams?
b) What is the standard deviation of T?
c) What is the approximate probability that total weight of the 36 cubs is less than 53000 grams?
d) What is the standard deviation of M?
e) What is the approximate probability M is between 1425 and 1575 grams?
f) Enter any comments into the text box here.
Explanation / Answer
a) expected value of T in grams =1490*36=53640
b) standard deviation of T =300*(36)1/2 =1800
c) approximate probability that total weight of the 36 cubs is less than 53000 grams=P(X<53000)
=P(Z<(53000-53640)/1800)=P(Z<-0.3556)=0.3611
d) standard deviation of M =300/(36)1/2 =50
e)approximate probability M is between 1425 and 1575 grams=P(1425<X<1575)
=P((1425-1500)/50<Z<(1575-1500)/50)=P(-1.5<Z<1.5)=0.9332-0.0668=0.8664
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.