A chip manufacturer wants to estimate the average fill for a package of chips. T
ID: 3358752 • Letter: A
Question
A chip manufacturer wants to estimate the average fill for a package of chips. The data in the table represents a 1 in 100 systematic sample for 1 day’s production. Estimate the mean fill in ounces. Place a bound on the error of estimation. Assume the company produces about 3600 bags of chips per day.
Sum of values listed = 568.580; Sum of values^2 = 8980.283817
s^2 = .07454
15.78
15.87
15.65
15.68
15.73 15.74
15.9
15.89
15.72
15.78
15.82 15.83
15.86
15.72
15.78
15.85
15.76 15.72
15.9
15.6
15.7
15.83
15.86 15.88
15.83
15.76
15.82
15.9
15.86 15.85
15.75
15.85
15.75
15.79
15.78
Explanation / Answer
Mean Estimate =Sum of values listed / No. of values
= 568.580 /36
= 15.794
Error estimate = S^2 /n
= 0.07454 /36
=0.0455
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.