Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the answers to a. and c. in the format required. Consider the following hyp

ID: 3358882 • Letter: F

Question

Find the answers to a. and c. in the format required.

Consider the following hypothesis test: Ho: 12 Ha : > 12 A sample of 25 provided a sample mean = 14 and a sample standard deviation s = 4.32 a. Compute the value of the test statistic (to 2 decimals) b. Use the t distribution table (Table 2 in Appendix B) to compute a range for the p-value. The p-value is between .01 and .025 Answer the next three questions using the critical value approach. C. Using = 0.05, what is the critical value for the test statistic? (to 3 decimals) State the rejection rule: Reject Ho> if t is greater than or equal tothe critical value. d. Using a 0.01, can you conclude that the population mean is greater than 12? No

Explanation / Answer

The statistical software output for this problem is:

One sample T summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 12
HA : > 12

Hypothesis test results:

Hence,

a) Test statistic = 2.31

c) Critical value = 1.711

Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value 14 0.864 24 2.3148148 0.0147
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote