The test statistic is -2.93, but I need assistance with the upper and lower boun
ID: 3358970 • Letter: T
Question
The test statistic is -2.93, but I need assistance with the upper and lower bound for the p-value based on the t-table:
Two formulations of a certain coating, designed to inhibit corrosion, are being tested. For each of eight pipes, half the pipe is coated with formulation A and the other half is coated with formulation B. Each pipe is exposed to a salt environment for 500 hours. Afterward, the corrosion loss (in m) is measured for each formulation on each pipe with the results shown: Pipe 1 2 3 4 5 6 7 8 A 196 161 143 161 185 155 136 130 B 20311811401 17 18211621155142 Using a significance level of = 0.05, can you conclude that the mean amount of erosion differs between the two formulations? Compute the test statistic: -2.93 the upper and lower bound for the P-value based on the t-table:Explanation / Answer
As we are doing a two tailed test here, the p-value here is computed as: Using n1 + n2 - 2 = 14 degrees of freedom,
p = 2P(t14 < -2.93 )
Getting the above from the t-distribution tables, we get:
p = 2P(t14 < -2.93 ) = 2*0.0055 = 0.0110
Therefore, the pvalue range here is given as:
0.01 < p-value < 0.025
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.