10. Suppose there is a 21.3 % probability that a randomly selected person aged 2
ID: 3359099 • Letter: 1
Question
10. Suppose there is a 21.3 % probability that a randomly selected person aged 25
years or older is a jogger. In addition, there is a 12.6 % probability that a randomly selected person aged 25 years or older is male, given that he or she jogs.What is the probability that a randomly selected person aged 25 years or older is male and jogs?
Would it be unusual to randomly select a person aged 25 years or older who is male
and jogs?
The probability that a randomly selected person aged 25 years or older is male and jogs is ___?____ (Round to three decimal places as needed)
Would it be unusual?
Yes? Or No?
Explanation / Answer
Here, we are given that:
P( jogger ) = 0.213,
P( male | jogger ) = 0.126
Using bayes theorem, we get: P( male and jogger ) = P( male | jogger ) P( jogger ) = 0.213*0.126 = 0.026838
Therefore the required probability that a randomly selected person aged 25 years or older is male and jogs is 0.027. ( rounded to three decimal places )
as this probability is less than 0.05, therefore Yes it is unusual.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.