Problems #5-Sample Size A. In 2010, the Census Bureau estimated the proportion o
ID: 3359255 • Letter: P
Question
Problems #5-Sample Size A. In 2010, the Census Bureau estimated the proportion of all Americans who own their homes to be 0.669. An urban economist wants to estimate the current (2016) proportion of all Americans who own their homes i. Making use of the Census Bureau estimate as a starting point, what sample size does she need to be 90% confident AND have the estimate within 0.02 of the true proportion? SHOW YOUR WORK. If she ignores the Census Bureau estimate, what sample size does she need to be 90% confident AND have the estimate within 0.02 of the true proportion? SHOW YOUR WORK. ii. B. A researcher wants to estimate the mean hours per week that Americans spend watching television. He has read an article about a survey conducted in 2014 that had s = 7.5 hours per week spent watching television. What sample size does he need to estimate the population mean within 2 hours per week with 95% confidence? SHOW YOUR WORK.Explanation / Answer
Z0.025*(0.22/n)1/2 = 0.02 => 1.64*(0.22/n)1/2 = 0.02
Z0.01/2*(p*(1-p)/n)1/2 = 0.04 => 1.64*(p*(1-p)/n)1/2 = 0.02
while for p*(1-p), when p=1/2, p*(1-p) arrive maximum and maximum value is ¼, so n =6724*1/4 =1681
So if no estimate were available for the proportion we need 1681 sample size.
Please note that we can answer only 1 full question at a time , as per the answering guidelines
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.