For each of the following situations, carry out the appropriate hypothesis test.
ID: 3359368 • Letter: F
Question
For each of the following situations, carry out the appropriate hypothesis test. Be sure to label all steps and draw real world conclusions.
Your factory manufactures a special cylindrical part of the Falcon 9 rocket. The diameter of the part must be 11 mm with a high degree of precision. SpaceX verifies individual components before installation, but to protect your reputation, you must ensure the mean diameter of the parts in a particular order is approximately 11 mm. If you randomly select 150 parts from the order and find a mean of 10.9 mm and standard deviation of 0.3mm, is this order sufficient to be shipped at a significance level = 0.01?
Explanation / Answer
we can conduct a z test to answer this question , as the sample size is greater than 40
given that
xbar = 10.9 , mu = 11 , n = 150 , sd = 0.3
so we use the formula
Z test = (xbar-mu)/(sd/sqrt(n)) = (10.9-11)/(0.3/sqrt(150)) = - 4.08
now consider an alpha = 0.01 , we check the z critical value as
-2.32
also the p value from the z table is
0.000023 , which is less than alpha of 0.01 ,hence we can reject the null hypothesis and conclude that
H0 : mean diameter is not statistically different from 11mm
H1 :mean diameter is statistically different from 11mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.