Question Help 5.2.35-1 A pharmaceutical company receives large shipments of aspi
ID: 3359462 • Letter: Q
Question
Question Help 5.2.35-1 A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and test 47 tablets then accept the whole batch if there is only actually has a 2% rate of defects, what is the probability that this whole shipment will be accepted? Will almost all such shipments be accepted or will many be rejected? one or none that doesn't meet the required specifications. If one shipment of 4000 aspirin tablets Theprobability that this whole shipment willbe accepted isù Round to four decimal places as needed.) Mc Enter your answer in the answer box and then click Check Answer part Clear All Check Answer 17Explanation / Answer
Solution:- given that n = 47,p = 0.02,x =0,1
=> P(0 or 1) = P(0) + P(1)
= 40c0*0.020*(1-0.02)40 + 40c1*0.021*(1-0.02)39
= 0.7093 + 0.2461
= 0.9554
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.