Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The National Health Interview Survey conducted of 33,326 adults by the U.S. Nati

ID: 3359634 • Letter: T

Question

The National Health Interview Survey conducted of 33,326 adults by the U.S. National Center for Health Statistics in 2003 indicated that 21.4% of adults were current smokers. A similar study conducted in 1991 of 42 000 adults indicated that 25.690 were current smokers we w use the subscript T f ·t er i991 nd the bscri 2" for the year 2003. (a) Find a point estimate of the difference between the proportion of current smokers in 1991 and the proportion of current smokers in 2003. Use 3 decimal places.

Explanation / Answer

Given:- In this problem we will be use binomial probability distribution mean (np).

Because mean is nothing but the point estimate.

U.S. National Center for Helth Statistics :

2003:--

n= 33326 adults. and p=proportional adult =21.4%= 0.214

Mean1= n*p = 33326* 0.214 =7131.764

1991:--

n=42000 adults and p=25.6%= 0.256

Mean2 = n*p = 42000*0.256 = 10752

Therefore the difference between point estimate

= Mean2 - Mean1

= 10752 - 7131.764

= 3620.236

I

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote