Chapter 8.3 ple of 42 water specimens taken from a construction site, 26 contain
ID: 3359718 • Letter: C
Question
Chapter 8.3 ple of 42 water specimens taken from a construction site, 26 contained Problem 26, page 388: In a sam detectable levels of lead. Construct a 90% confidence interval for of lead. Construct a 95% confidence interval for the proportion of water specimens that contain detectable levels of lead. What is the point-estimate and margin of error? If the manager of the construction company wants a margin of error of +/-03( 396), what size of sample is necessary to achieve this goal for 95% confidence? the proportion of water specimens that contain detectable levels a) b) c)Explanation / Answer
Solution(a):
Confidence interval can be calculated as
p - Zalpha/2 *sqrt(p(1-p)/n) to p + Zalpha/2 *sqrt(p(1-p)/n)
where p can be calculated as
p = 26/42 = 0.619048
90% confidence interval can be calculated as follows:
Zalpha/2 = 1.645
0.619 - 1.645*sqrt(0.619048*(1-0.619048)/42) to 0.619 + 1.645*sqrt(0.619048*(1-0.619048)/42)
0.619 - 0.1232 to 0.619 + 0.1232
So 90% confidence interval is
0.742312
Solution(b):
95% confidence interval can be calculated as follows:
p - Zalpha/2 *sqrt(p(1-p)/n) to p + Zalpha/2 *sqrt(p(1-p)/n)
Zalpha/2 = 1.96
0.619 - 1.96*sqrt(0.619048*(1-0.619048)/42) to 0.619 + 1.96*sqrt(0.619048*(1-0.619048)/42)
Here point estimate is 0.619
Margin of error is 1.96*sqrt(0.619048*(1-0.619048)/42) = 0.146869
So confidence interval is 0.619 - 0.146869 to 0.619 + 0.146869
= 0.472 to 0.765
Solution(c):
Margin of error = Zalpha/2 *sqrt(p(1-p)/n)
Margin of error = 0.03
0.03 = 1.96 * sqrt(0.619*(1-0.619)/n)
0.03 = 1.96 * sqrt(0.2358/n)
n = 1006.4 or 1007
0.495783 to0.742312
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.