Each student in a class of 60was randomly assigned one line of a random number t
ID: 3359983 • Letter: E
Question
Each student in a class of 60was randomly assigned one line of a random number table. Each student then counted the odd-numbered digits in a 38-digit line. The even digits are 0, 2, 4, 6 and 8. a. On average, in the list of 38 digits, how many odd-numbered digits would each student find? b. If each student found a 90% confidence interval for the percentage of odd-numbered digits in the entire random number table, how many intervals (out of 60) would you expect not to capture the population percentage of 50%? a. On average each student would find nothing odd-numbered digits.
Explanation / Answer
number of digits = 38
probability of odd digit = 0.5
a)
number of odd numbered digits = 38 * 0.5 = 19
b)
the expected number of intervals which captures the population percentage of 50%
= total number of intervals * b
= 60 * 90%
= 54
expecetd number of intervals which does not capture 50%
= 60% * 10%
= 6 ........ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.