A project consists of two tasks. Task A is scheduled to begin at the start of We
ID: 336046 • Letter: A
Question
A project consists of two tasks. Task A is scheduled to begin at the start of Week 1 and finish at the end of Week 4. Task B is scheduled to begin at the start of Week 2 and finish at the end of Week 3. The budgeted cost for Task A is $80,000, and for Task B is $40,000.
1. Creat a cost loaded for this project:
Round the number to the closest integer number and input it without "$" and ',' signs.
Cost at Week 1:
Cost at Week 2:
Cost at Week 3:
Cost at Week 4:
2. At the end of the second week Task A is 50% complete, and Task B is 25% complete. Calculate the following items:
BCWS :
BCWP :
3. What is the schedule performance index for the project at the end of the second week (Round decimal numbers to 2 decimal places. If it is less than 1, write it in the following format: 0.xx)?
4. The actual cost of the work performed at the end of the second week is $40,000. Determine the cost performance index for the project (Round decimal numbers to 2 decimal places. If it is less than 1, write it in the following format: 0.xx).
Explanation / Answer
TAsk A - Start w1 and End W4
A, Each Week cost = 80,000/4 = 20,000
Task B , Start W2 and End W3, Duration 2 week
B, Each week Cost = 40,000/2 = 20,000
Cost
W1 = 20000
W2 = 40000
W3 = 40000
W4 = 20000
2.
At end of Week 2
Planed A Completion = 50%
Planned B completion = 50%
Planned cost of A = 40,000
Planned Cost of B = 20,000
BCWS, Budgeted cost of work schedule or also called Planned value(PV) = Planned cost of A + Planned Cost of B = 40,000+20,000 = 60,000
Actual completion of A = 50%
Actual Completion of B = 25%
So, Budgeted cost for work performed (BCWP) also known as Earned value = Budgest cost of work performed
Budgest cost of work performed , A= 50%*80000 = 40,000
Budgest cost of work performed,B = 25%*40000 = 10,000
Total BCWP = 50,000
3. Schedule Performance Index ,SPI =BCWP/ BCWS = EV/PV = 50,000/60,000 = 5/6 = 0.833
4. Actual Cost of work performed in w2,AC = 40,000
Cost Performance Index, CPI = BCWP/Actual cost = EV/AC =50,000/40000= 5/4 = 1.25
W1 W2 w3 W4 Task A 20000 20000 20000 20000 Task B 20000 20000 Cost 20000 40000 40000 20000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.