his Question: 1pt 1ofcomplete) | This Quiep in a random sample of 100 audited es
ID: 3360663 • Letter: H
Question
his Question: 1pt 1ofcomplete) | This Quiep in a random sample of 100 audited estate tax refums, t was determined that the mesn amount of addtional tax owad was $3446 with a standard deviaton of 52550 Construct rd interpret a 90% confidence interval 1r he mean additional amount of tax owed for estate tax retums Cick the icon to view the 1-distribution table The lower bound is S (Round to the nearest dollar as needed) The upper bound it SRundto the ntaest dollar as needed ) Ineprat a 90% confidence interval for the moon addional amount of tax owed for estate tax returns Choose the correct anavar below A. One can be 9D% comident thst the mean addtonai tai owed is greater than the upper bound B: can ba 90% corisdent that the mean oddíional tax owed is between the lower nnd upper bounds c. on. can be 90% cor6dent tat te mean addional Ins owed is iess than he insr boundExplanation / Answer
n = 100
Mean = 3446
Stdev = 2550
The lower bound is 3446 - 1.28*2550/sqrt(100) = 3119.6
The upper bound is 3446 + 1.28*2550/sqrt(100) = 3772.4
Option B is the right interpretation
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.