Need part c A simple random sample of size n is drawn. The sample mean, x, is fo
ID: 3360977 • Letter: N
Question
Need part c
A simple random sample of size n is drawn. The sample mean, x, is found to be 18.4, and the sample standard deviation, s, is found to be 4.1. Click the icon to view the table of areas under the t-distribution. (a) Construct a 95% confidence interval about if the sample size, n, is 34. Lower bound: 16.97; Upper bound: 19.83 (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.) (b) Construct a 95% confidence interval about if the sample size, n, is 61. Lower bound: 17.35; Upper bound: 19.45 (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.) How does increasing the sample size affect the margin of error, E? O A. The margin of error does not change. B. The margin of error decreases. ° C. The margin of error increases. (c) Construct a 99% confidence interval about if the sample size, n, is 34. Lower bound:: Upper bound: (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Mean is 18.4 and s is 4.1
the sample size is 34, thus standard error is s/sqrt(N)=4.1/sqrt(34)=0.703
For 99% confidence, the z value is 2.576
thus the lower limit is mean-s*z=18.4-2.576*0.703=16.59
upper limit is mean+s*z=18.4+2.576*0.703=20.21
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.