Test: POST UNIT 3- TEST Ch. 5 This Question: 1 pt 9of15 (0 complete) This Test:
ID: 3361186 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
The table below gives the Total for each row and column.
(a) Given that the driver was male, he was 55-69 years of Age
Total male drivers = 40498, and male drivers in the age group 55-69 = 5732
Therefore required probability = 5732/40498 = 0.142
(b) Given that the driver was of the age group 55-69, he was male.
Total drivers in age group of 55-69 = 7900, and male drivers in 55-69 age group = 5732
Therefore required probability = 5732/7900 = 0.726
(c) The Total number of drivers in age group 55-69 = 7900
. Males in 55-69 group = 5732 and Females in 55-69 group = 2168
P(Male) = 5732/7900 = 0.726 and P(Female) = 2168/7900 = 0.274
OPTION D: The driver is more likely to be male because his probability is greater than 0.5
Age Male Female Total <16 252 114 366 16-20 6533 2303 8836 21-34 12182 4006 16188 35-54 12836 4753 17589 55-69 5732 2168 7900 >70 2963 1336 4299 Total 40498 14680 55178Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.