Suppose that the lifetimes of light bulbs are approximately normally distributed
ID: 3361404 • Letter: S
Question
Suppose that the lifetimes of light bulbs are approximately normally distributed, with a mean of 57 hours and a standard deviation of 3.5 hours. With this information, answer the following questions.
(a) What proportion of light bulbs will last more than 62 hours?
(b) What proportion of light bulbs will last 51 hours or less?
(c) What proportion of light bulbs will last between 59 and 62 hours?
(d) What is the probability that a randomly selected light bulb lasts less than 45 hours?
(Round to four decimal places as needed.)
Explanation / Answer
Mean = 57
Sd = 3.5
A) P(X > 62) = P(Z > (62 - 57)/3.5)
= P(Z > 1.43)
= 1 - P(Z < 1.43)
= 1 - 0.9236
= 0.0764
B) P(X < 51) = P(Z < (51 - 57)3.5)
= P(Z < - 1.71)
= 0.0436
C) P(59 < X < 62) = P((59 - 57)/3.5 < Z < (62 - 57)/3.5)
= P(0.57 < Z < 1.43)
= P(Z < 1.43) - P(Z < 0.57)
= 0.9236 - 0.7157
= 0.2079
D) P(X < 45) = P(Z < (45 - 57)3.5)
= P(Z < - 3.43)
= 0.0003
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.