Customers experiencing technical difficulty with their internet cable hookup may
ID: 3361677 • Letter: C
Question
Customers experiencing technical difficulty with their internet cable hookup may call an 800 number for technical support. It takes the technician between 30 seconds and 12 minutes to resolve the problem. The distribution of this support time follows the uniform distribution.
What is the standard deviation of the time? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
What percent of the problems take more than 5 minutes to resolve? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Suppose we wish to find the middle 50% of the problem-solving times. What are the end points of these two times? (Do not round your intermediate calculations. Round your answers to 3 decimal places.)
Customers experiencing technical difficulty with their internet cable hookup may call an 800 number for technical support. It takes the technician between 30 seconds and 12 minutes to resolve the problem. The distribution of this support time follows the uniform distribution.
Explanation / Answer
here for uniform distributions paramter a=0.5 minute (30 seconds) and b=12 minutes
b) Standard deviation =(b-a)/(12)1/2 =(12-0.5)/(12)1/2 =3.32 minutes
c) probability of taking more then 5 minutes=P(X>5) =(b-5)/(b-a) =(12-5)/(12-0.5)=7/11.5=0.6087 ~ 60.87%
d)
for middle 50% values lies between 25 and 75 percentile:
end point 1 =0.5+0.25*(12-0.5)=3.375
end point 2 =0.5+0.75*(12-0.5)=9.125
(Note : in part b and d values are calculated in minutes ; as units are not mentioned however we can multiply by 60 if answer are required in seconds. please revert on this
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.