5. A courier service advertises that its average delivery time is 45 minutes for
ID: 3362047 • Letter: 5
Question
5. A courier service advertises that its average delivery time is 45 minutes for deliveries within the city limit. The distribution of delivery times is known to be normal, with standard deviation 12 min. A random sample of 15 deliveries yielded a sample mean 51 minutes delivery time of hours. Consider a test of the null hypothesis that the population mean is 45 minutes. a. What is the test statistic? b. What is the P-value of the test? c. By interpreting the P-value in (b) can the null hypothesis be rejected at 5% significant level? d. Can the null hypothesis be rejected at 10% significant level?Explanation / Answer
Sol:
Null hypothesisL
H0:mu=45
Alternative Hypothesis:
Ha:mu not =45
two tail t test
T=sample mean-popmean/samplesd/sqrt(n)
=51-45/12/sqrt(!5)
=1.936
t=1.936
Solutionb:
df=n-1=15-1=14
p=0.073323
Decsion rule:p<alpha,Reject Null hypothesis
P>alpha fail to reject null hypothesis.
SOlutionc:
p=0.073323
alpha=0.05=5%
p>alpha
Fail to reject null hypothesis
Accept NullHypothesis.
SOlutiond:
p=0.073323
alpha=10%=0.1
p<alpha
Reject Null hypothesis
Acept Alternative Hypothesis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.