11. In a population of normally distributed aptitude scores of 1000 academy stud
ID: 3362085 • Letter: 1
Question
11. In a population of normally distributed aptitude scores of 1000 academy students with mean 70 and
Standard deviation 10, how many scores above 95?
a. 494 b. 6 c. 25 d. 250 e. not given
12. The z-score for x-bar = 2.7, mu = 3, s = 0.1, and n = 100 is:
a. –30 b. –3 c. –0.3 d. 3 e. not given
13. Find a 95% confidence interval for mu if s = 5.26, x-bar = 70.1, and n = 49.
a. 70.1+/-0.2104 b. 70.1+/-1.2361 c. 70.1+/-1.4728 d. 70.1+/-1.6772 e. not given
Explanation / Answer
11)
mean i.e = 70
Standard deviation i.e = 10
z value = (x-)/
z value for 95 = (95-70)/10 = 25/10 = 2.5
p value for z = 2.5 using z table is 0.994 i.e P(score <= 95) = 0.994
P(score > 95) = 1- P(score <= 95) = 1 -0.994 = 0.006
so no of scores which are above 95 = 0.006*1000 = 6(b)
12)
= 3 ,s = 0.1 and n = 100
x = 2.7
standard error i.e s= 0.1
z score = (2.7 - 3)/0.1 = -0.3/0.1 = -30 (a)
13)
s = 5.26, x = 70.1, and n = 49
95% confidence interval is (mean - 1.96*sd, mean +1.96*sd)
standard deviation i.e = s/n = 5.26/49 = 5.26/7 = 0.7514
95% confidence interval for is (70.1-1.96*0.7514, 70.1+1.96*0.7514) i.e (70.1-1.4728 , 70.1+1.4728)
i.e 70.1 ± 1.4728 (c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.