A shoe store developed the following estimated regression related sales to inven
ID: 3362130 • Letter: A
Question
A shoe store developed the following estimated regression related sales to inventory investment and advertising expenditures. Y=20+12x1+7x2X1= inventory investment($1000s) X2= advertising expenditures($1000s) Y= sales($1000s)
A. Predict the sales resulting from a $15,000 investment in inventory and an advertising budget of $10,000.
A shoe store developed the following estimated regression related sales to inventory investment and advertising expenditures. Y=20+12x1+7x2
X1= inventory investment($1000s) X2= advertising expenditures($1000s) Y= sales($1000s)
A. Predict the sales resulting from a $15,000 investment in inventory and an advertising budget of $10,000.
X1= inventory investment($1000s) X2= advertising expenditures($1000s) Y= sales($1000s)
A. Predict the sales resulting from a $15,000 investment in inventory and an advertising budget of $10,000.
Explanation / Answer
Y=20+12x1+7x2
we need to input the values of x1 and x2 i.e x1=15 (because it is in thousands) . x2=10
y=20+12*15+7*10=270
thus it is 270,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.