Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Expert Q&A; Done Questions 21-30 are 5 points each. Show complete details to get

ID: 3362195 • Letter: E

Question

Expert Q&A; Done Questions 21-30 are 5 points each. Show complete details to get full credits. 21. A committee of 6 members will be selected from a pool of 20 candidates, of those 8 are male. What is the probability to get an all females committee? Round to the nearest thousandth. 22. Among the 500 students in a high school, 200 students take a Statistics course, and 300 take a Biology course. One hundred students take both courses at the same time. Randomly choose a high school student, what is the probability that s/he takes either Statistics or Biology?

Explanation / Answer

21)

total number of combinations = 20C6 = 38760

number of female = 20 -8 = 12

total number of female committees

= 12C6 = 924

probability = 924/38760

= 0.024

22)

no(either statistics or biology)

= 200 + 300 - 100

= 400

probability = 400/500 = 0.8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote