A full-time (40 working hours) employee makes $18.00 an hour. What would that em
ID: 3362285 • Letter: A
Question
A full-time (40 working hours) employee makes $18.00 an hour. What would that employee's weekly and yearly salary be? a. YEARLY b. WEEKLY: 10. c. What would the total annual compensation be if the base benefit was 30%? statistics are used to explain data in ways that are manageable and easily understood. a. Percentile statistics b. Definitive statistics c. Descriptive statistics d. Inferential statistics 12. Calculate the mean, median, and mode for the following inpatient's length of stay. Round to one decimal place. LOS: 4, 5, 3, 1, 2,5, 5, 6, 1, 2, 18, 3 a. Mean LOS: b. Median LOS: c. Mode LOS: d. Which LOS would be considered an Outlier?Explanation / Answer
18)
a) average month as 4 weeks, then you can estimate the average monthly earnings from 18 dollars per hour to be $2,880 per month.
Of course, some months are longer than others, so this is just a rough average. Another way to estimate the amount you make each month is to divide the annual salary by 12 months.
if calculate then yearly total to be
Annual payment = ($18)* (40)*(52) =$37,440 per year,
b) Assuming you work 40 hours a week, you would make 40*18 = $720 per week.
c)
Annual payment = ($18)* (40)*(52) = $37,440
Base benefit = 30% of salary = (0.30*37,440) = $11,232
Annual compensation = (37,440) + (11,232) = $48672
************* we can answer one question once post remaining separately****************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.