The length of time that an individual spends on a phone call has an exponential
ID: 3362387 • Letter: T
Question
The length of time that an individual spends on a phone call has an exponential distribution with mean 3 minutes. Suppose that the length of time X this individual spends on five phone calls can be modeled by a gamma distribution with = 5 and = 3. A. What are the mean and standard deviation of the length of time this individual spends on five phone calls? Mean = 5/3 Incorrect: Your answer is incorrect. Standard deviation = (round to 2 decimals.) B. What is the probability that this person is on the phone more than half an hour in order to complete five phone calls? (Round to 3 decimals.) Answer = You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables
Explanation / Answer
A)here mean = =5*3=15
and std deviation =(2)1/2 =(5*32)1/2 =6.71
B)
probability that this person is on the phone more than half an hour in order to complete five phone calls
=P(X>30)=1-P(X<30)=1-0.9707 =0.029
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.