Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

September of 2000, heart transplantation at St. George\'s Hospital in London was

ID: 3362836 • Letter: S

Question

September of 2000, heart transplantation at St. George's Hospital in London was suspended concern that more patients were dying than previously. Newspapers reported that the 80% mc 2 stu in the last 10 cases at the hospital was of particular concern because it was over five times theqs average. Let the random variable Xrepresent the number of deaths in a random sample of 10 cases. Suppose that the probability of death at this hospital is equal to the national rate of 15%. (a) Identify the probability distribution of X (both its name and its parameter values). (b) If p= .15 at St. George's Hospital, determine the probability that in a random sample of 10 heart transplant cases that at least 8 would result in death

Explanation / Answer

a)

Probability distribution is binomial with parameter - proportion 'p'

p = 0.15

b)

P(X >= 8) = =1 - BINOM.DIST(7,10,0.15,TRUE)

= 0.0000087

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote