Score: 0 of 2 pts 6 of 21 (19 complete) HW Score: 87.69%, 57 of 65 pts (%) 8.217
ID: 3362928 • Letter: S
Question
Score: 0 of 2 pts 6 of 21 (19 complete) HW Score: 87.69%, 57 of 65 pts (%) 8.217 Question Help Assume that the significance level is = 0.05. Use the given information to fnd the P-value and the critical value(s) The test statistic of z = 1.19 is obtained when testing the claim that D > 0.8 Click here to view page 1 of the Normal table. Click here to view page 2 of the Normal table P-value= 0.1170 (Round to four decimal places as needed.) The critical value(s) is/are z (Round to two decimal places as needed. Use a comma to separate answers as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer C ear All Check Answer All parts showingExplanation / Answer
Claim: p > 0.8
This is one( RIght ) tailed test
p value from test statistics = 0.117
Critical(one tailed) value at 0.05 level = 1.64
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.