A certain tennis player makes a successful first serve 73% of the time. Assume t
ID: 3363072 • Letter: A
Question
A certain tennis player makes a successful first serve 73% of the time. Assume that each serve is independent of the others. If she serves 8 times, w she gets a) all 8 serves in? b) exactly 3 serves in? c) at least 6 serves in? d) no more than 5 serves in? a) The probability that she gets all 8 serves in is 0.081 (Round to three decimal places as needed.). b) The probability she gets exactily 3 serves in is 0.031 (Round to three decimal places as needed.) c) The probability she gets at least 6 serves in is 0.628 (Round to three decimal places as needed.) d) The probability that there are no more than 5 serves in is 0.372 (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solution:-
a) => (0.73)^8 = 0.0806 = 0.081
b) P(X = 3) = 0.0313 = 0.031
c) P( X 6) = P(X = 6) + P(X = 7) + P(X = 8)
= 0.3089 + 0.2386 + 0.0806
= 0.628
d) P(X 5) = 1 - P(X = 6) + P(X = 7) + P(X = 8)
= 1 - 0.628
= 0.372
Note: the above answers all are right(accurate).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.