A random sample of 115 items is drawn from a population whose standard deviation
ID: 3363487 • Letter: A
Question
A random sample of 115 items is drawn from a population whose standard deviation is known to be The sample mean is = 950. 40. (a) Construct an interval estimate for with 99 percent confidence. (Round your answers to 1 decimal place.) The 99% confidence interval is from (b) Construct an interval estimate for with 99 percent confidence, assuming that -80. (Round your answers to 1 decimal place.) The 99% confidence interval is from (c) Construct an interval estimate for with 99 percent confidence, assuming that -160. (Round your answers to 1 decimal place.) The 99% confidence interval is from (d) Describe how the confidence interval changes as increases. The interval stays the same as increases. The interval gets wider as increases. The interval gets narrower as increases. The interval gets wider as decreases.Explanation / Answer
Solution:- n = 115 , = 40 , x = 950 , 99% confidence interval is 2.58
a) => x ± Z * ( /sqrt(n) = 950 ± 2.58 * (40/sqrt(115)) = 950 ± 2.58 * 3.7300
= ( 940.4 , 959.6)
b) = 80 => 950 ± 2.58 * (80/sqrt(115)) = 950 ± 2.58 * 7.4600
= ( 930.8 , 969.2)
c) = 160 => 950 ± 2.58 * (160/sqrt(115)) = 950 ± 2.58 * 14.92
=( 911.5 , 988.5)
d) option B. The interval gets wider as increases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.