Chapter 08, section 8.2, Intelligent Tutoring Problem 011 Solve the question aga
ID: 3364173 • Letter: C
Question
Chapter 08, section 8.2, Intelligent Tutoring Problem 011 Solve the question again using different set of values. For a data set obtained from a sample of size n = 81 with X = 47.75, it is known that = 5.0. (a) what is the point estimate of ? (b) Find z score corresponding to a 95% confidence level, Zo/2. Recall that (1-)100%-95%. Round the answer to two decimal places. (c) Construct a 95% confidence interval for Round the answers to four decimal places (d) What is the margin of error in part (c)? Round the answer to four decimal places. Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
A) point estimate = 47.75
B) Z = 1.96
C) Margin of error = z * sd / sqrt (n)
= 1.96 * 5 / sqrt(81)
= 1.0889
Confidence interval = 47.75 - 1.0889 < mu < 47.75 + 1.0889
= 46.6611 < mean < 48.8389
D) Margin of error = 1.0889
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.