Cassie Moran 11/19/17 11:06 PM Math 240-07 Statistical Methods I Fall 2017 Homew
ID: 3364548 • Letter: C
Question
Cassie Moran 11/19/17 11:06 PM Math 240-07 Statistical Methods I Fall 2017 Homework: Section 6.2 Confidence Intervals (Pop. SD Unknown) 501109 complete) MN Score: 67.5%, 6.75 of 10 pts Score: 0 of 1 pt Question Heip 6.2.17-T n a random sample of 29 people, the mean commute time to work was 30.7 minutes and the standard deviation was 7.2 minutes. Assume the population is nomally and use a ldsntion toconstr ct a98% cortoence mmal bfthe populaton mean . what is te mrgn of error of ? Inerpret the rests (Round to one decimal place as needed) Enter your answer in the edit fields and then click Chack Arswer Clear All Check Answer OK Search or enter website name @, 2 3 6 0Explanation / Answer
Standard error of the mean = SEM = S/N = 1.337
t(, N-1) = 2.467
Confidence interval = m +/- (t(, N-1)*SEM)
Mean = 30.7
Lower bound: 27.4
Upper bound: 34.0
Thus, 98% Confidence interval is (27.4, 34.0)
-------------
Find margin of error as
=34.0 - 30.7
=3.3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.