A certain egg hatches 60% of the time. A.) if there are 5 eggs what is the proba
ID: 3365263 • Letter: A
Question
A certain egg hatches 60% of the time. A.) if there are 5 eggs what is the probability 3 or more will hatch? B.) if there are 7 eggs what is the probability 3 or fewer will hatch? A certain egg hatches 60% of the time. A.) if there are 5 eggs what is the probability 3 or more will hatch? B.) if there are 7 eggs what is the probability 3 or fewer will hatch? A.) if there are 5 eggs what is the probability 3 or more will hatch? B.) if there are 7 eggs what is the probability 3 or fewer will hatch?Explanation / Answer
P(X) = nCx px qn-x
A) n = 5
p = 0.6
q = 0.4
P(3 or more will hatch) = P(3) + P(4) + P(5)
= 5C3x0.63x0.42 + 5C4x0.64x0.4 + 0.65
= 0.3456 + 0.2592 + 0.0778
= 0.6826
B) n = 7
p = 0.6
q = 0.4
P(3 or fewer will hatch) = P(0) + P(1) + P(2) + P(3)
= 0.47 + 7C1x0.6x0.46 + 7C2x0.62x0.45 + 7C3x0.63x0.44
= 0.0016 + 0.0172 + 0.0774 + 0.1936
= 0.2898
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.