A portfolio manager invested $2,000,000 in bonds in 2007. In one year the market
ID: 3365331 • Letter: A
Question
A portfolio manager invested $2,000,000 in bonds in 2007. In one year the market value of the bonds dropped to $1,983,000. The interest payments during the year totaled $112,000.
What was the manager’s total rate of return for the year? (Round your answer to 2 decimal places.)
What was the manager’s real rate of return if the inflation rate during the year was 2.6%? (Round your answer to 2 decimal places.)
A portfolio manager invested $2,000,000 in bonds in 2007. In one year the market value of the bonds dropped to $1,983,000. The interest payments during the year totaled $112,000.
Explanation / Answer
Solution
(a) Given that investment = $2,000,000 (in 2007)
In 2008 ( 1 year) value of bond = $1,983,000 and interest for the year = $112,000
Let r be the rate of return for an year
2,000,000(1+r) = 1,983,0000+112,000
r = 4.75%
(b) Real rate of return = ((1+nominal rate of return)/(1+inflation rate))-1
= ((1.0475)/(1.026))-1 = 2.10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.