The overheard reach distances of adult females are normally distributed with a m
ID: 3365446 • Letter: T
Question
The overheard reach distances of adult females are normally distributed with a mean of 205 cm and a standard deviation of 8 cm. A) Find the probability that an individual distance is greater than 217.50 cm. Round to four decimal places. B) Find the probability that the mean for 25 randomly selected distances is greater than 203.20 cm. Round to four decimal places. The overheard reach distances of adult females are normally distributed with a mean of 205 cm and a standard deviation of 8 cm. A) Find the probability that an individual distance is greater than 217.50 cm. Round to four decimal places. B) Find the probability that the mean for 25 randomly selected distances is greater than 203.20 cm. Round to four decimal places. A) Find the probability that an individual distance is greater than 217.50 cm. Round to four decimal places. B) Find the probability that the mean for 25 randomly selected distances is greater than 203.20 cm. Round to four decimal places.Explanation / Answer
= 205 = 8
A) x > 217.50
=> z > (217.50 - 205) / 8
P(z > (217.50 - 205) / 8)
= P (z > 1.5625)
= 0.0591.
B) n = 25 x' > 203.20
=> z > (203.20 - 205) / 8 * 5
P(z > (203.20 - 205) / 8 * 5)
= P(z > -1.125)
= 0.8697.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.