Suppose that you can purchase a specialized electronic component from two provid
ID: 3365494 • Letter: S
Question
Suppose that you can purchase a specialized electronic component from two providers. The electrical resistance of this component needs to be 0.15 ohms (?). Both providers offer components with a mean resistance of 0.15 ?. You are interested in comparing the consistencies of both providers. To this end, you randomly select 15 components from the first provider and 18 from the second one. You can assume that the resistance is approximately normally distributed in the population. If you use a significance level of 0.10, the critical F value for this test is ______.
1.93
2.27
2.33
2.40
2.57
1.93
2.27
2.33
2.40
2.57
Explanation / Answer
This would be two tailed test. Given significance level is 0.10. Therefore, area in each tail of F distribution would be 0.1/2=0.05
df1=n1-1=15-1=14
df2=n2-1=18-1=17
From F table at df1=14 and df2=17, at 0.05, the critical value of F is 2.33.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.