This exercise uses the normal probability density function and requires the use
ID: 3365790 • Letter: T
Question
This exercise uses the normal probability density function and requires the use of either technology or a table of values of the standard normal distribution. The cash operating expenses of the regional phone companies during the first half of 1994 were distributed about a mean of $29.76 per access line per month, with a standard deviation of $2.65. Company A's operating expenses were $29.00 per access line per month. Assuming a normal distribution of operating expenses, estimate the percentage of regional phone companies whose operating expenses were closer to the mean than the operating expenses of Company A were to the mean. (Round your answer to two decimal places.) %
Explanation / Answer
Mean of regional phone companies = 29.76
SD = 2.65
Company A's expenses = $29
We have to find:
P(29 < X < 29.76)
z1 = (29 - 29.76)/2.65 = - 0.29
z2 = 0
P(- 0.29 < z < 0) = 0.1141
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.