A local service station is open 7 days per week, 365 days per year. Sales of 10W
ID: 336599 • Letter: A
Question
A local service station is open 7 days per week, 365 days per year. Sales of 10W40 grade premium oil average 25 cans per day. Inventory holding costs are $0.90 per can per year. Ordering costs are $7 per order. Lead time is two weeks. Backorders are not practical—the motorist drives away.
Based on these data, calculate the economic order quantity and reorder point. Hint: Assume demand is deterministic. (Round your answers to the nearest whole number.)
The boss is concerned about this model because demand really varies. The standard deviation of demand was determined from a data sample to be 7.55 cans per day. The manager wants a 90 percent service probability. Determine a new inventory plan based on this information and the data in a. Use Qopt from a. (Use Excel's NORMSINV() function to find the correct critical value for the given ?-level. Do not round intermediate calculations. Round "z" value to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)
A local service station is open 7 days per week, 365 days per year. Sales of 10W40 grade premium oil average 25 cans per day. Inventory holding costs are $0.90 per can per year. Ordering costs are $7 per order. Lead time is two weeks. Backorders are not practical—the motorist drives away.
Explanation / Answer
Given are following data :
Annual demand of premium oil = D = 25 / day x 365 days = 9125 cans
Ordering cost = Co = $ 7 per order
Inventory holding cost = Ch = $0.90 per can per year
Economic order quantity ( EOQ )
= square root ( 2 x Co x D / Ch )
= square root ( 2 x 7 x 9125/ 0.90 )
= 376.75 ( 377 rounded to nearest whole number )
Demand per week = 25 cans / day x 7 days per week = 175 cans
Lead time = 2 weeks
Therefore , reorder point = Demand / week x Lead time = 175 / week x 2 weeks = 350 cans
ECONOMIC ORDER QUANTITY = 377 CANS
REORDER POINT = 350 CANS
Z value for 90 percent service level = NORMSINV ( 0.90 ) = 1.2815 ( 1.28 ROUNDED TO 2 DECIMAL PLACES )
Standard deviation of demand = 7.55 cans per day
Lead time ( i.e. 2 weeks ) = 14 days
Therefore , standard deviation of demand during lead time = 7.55 x Square root ( 14 ) = 7.55 x 3.741 = 28.2445
Therefore , safety stock = Z value x Standard deviation of demand during led time = 1.2815 x 28.2445 = 36.195 ( 36 rounded to nearest whole number )
Therefore , revised reorder point
= Average daily demand x Lead time ( days ) + safety stock
= 25 x 14 + 36
= 350 + 36
= 386
THE NEW INVENTORY PLAN WILL HAVE A REORDER POINT OF 386 CANS ( HAVING SAFETY STOCK OF 36 CANS)
ECONOMIC ORDER QUANTITY = 377 CANS
REORDER POINT = 350 CANS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.