Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the porosity (in 96) of coal samples taken from the (now closed) Prince

ID: 3366018 • Letter: S

Question

Suppose the porosity (in 96) of coal samples taken from the (now closed) Prince Mine at Point Acon, Nova Scotia was found to be normally distributed with -0.75 % a.) Compute a 90 % confidence interval for the true mean porosity of Prince Mine coal if a sample of 25 specimens had an average porosity of 4.6 %. (Give decimal answer to two places past decimal.) Lower bound: Upper bound Submit Answer Tries 0/5 b.) How large a sample size is necessary if the width of the 90 % CI is to be 0.35? (Give whole number answer.) Submit Answer Tries 0/5 c.) what sample size is necessary to estimate the true mean porosity to within 0.25 (ie with half width 0.25) with 95% confidence? (Give whole number answer.) Submit Answer Tries 0/5

Explanation / Answer

a)

for std error =std deviation/(n)1/2 =0.15

for 90% Ci ; z=1.6449

therefore lower bound =sample mean -z*Std error =4.35

upper bound=sample mean +z*Std error =4.85

b)

margin of error E=width/2 =0.35/2 =0.175

for 90% CI ; z=1.6449

therefore sample size =(z*std deviation/E)2 =~ 50

c)for margin of error E =0.25

for 95% CI ; z=1.96

therefore sample size =(z*std deviation/E)2 =~35

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote