The graph illustrates a normal distribution for the prices paid for a particular
ID: 3366412 • Letter: T
Question
The graph illustrates a normal distribution for the prices paid for a particular model of HD television. The mean price paid is $1800 and the standard deviation is $135 1395 1530 1665 1800 1935 2070 2205 Distribution of Prices What is the approximate percentage of buyers who paid between $1665 and $1935 What is the approximate percentage of buyers who paid between $1800 and $20701 What is the approximate percentage of buyers who paid between $1800 and $2205? us the approximate percentage of buyers who paid less than $13957 What is the approximate percentage of buyers who paid between $1500 and $19357 What ss the approximate percentage of bayers who paid less tham $1530 Get belp Video Video DOLL F8 5 6 8 9Explanation / Answer
as z score =(X-mean)/std deviaition
1)P(1665<X<1935)=P(-1<Z<1)=68.26%
2) P(1800<X<2070)=P(0<Z<2)=47.72%
3) P(1800<X<2205)=P(0<Z<3)=49.87%
4)
P(X<1395)=P(Z<-3)=0.13%
5)
P(1800<X<1935)=P(0<Z<1)=34.13%
6)P(X<1530)=P(Z<-2)=2.28%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.