Question 8 (Mandatory) (12 points) Assume breast cancer affects 0.006 of the fem
ID: 3366764 • Letter: Q
Question
Question 8 (Mandatory) (12 points) Assume breast cancer affects 0.006 of the female population between 45 and 55 years of age. There are two kinds of positive test results: True positive (the test indicates you have a disease, and you actually have it) False positive (the test indicates you have a disease, but you actually do not) Assume mammograms are 0.90 accurate detecting people who actually have breast cancer (true positive rate) 0.90 accurate for people who do not have breast cancer (true negative rate). Compute the probability that a female between the ages of 45 and 55 who tests positive for breast cancer has breast cancer, and enter your answer with 3 decimal places. Your Answer AnswerExplanation / Answer
Ans:
P(cancer)=0.006
P(positivecancer)=0.90
P(negative/not cancer)=0.90
P(positive)=P(positive/cancer)*P(cancer)+P(positive/not cancer)*P(not cancer)
P(positive)=0.90*0.006+(1-0.90)*(1-0.006)=0.1048
P(cancer/positive)=P(positive/cancer)*P(cancer)/P(positive)
=0.90*0.006/0.1048=0.052
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.