Thirteen jurors are randomly selected from a population of 3 million residents.
ID: 3367020 • Letter: T
Question
Thirteen jurors are randomly selected from a population of 3 million residents. Of these 3 million residents, it is known that 44% are of a minority race. Of the 13 jurors selected, 2 are minorities. (a) What proportion of the jury described is from a minority race? (b lf 13 urors are randomly selected from a population where 44% are minorities, what is the probability that 2 or fewer jurors will be minorities? (c) What might the lawyer of a defendant from this minority race argue? (a) The proportion of the jury described that is from a minority race is (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Proportions of the jury described that is from a minority race equals to the number of jurors from minority race divided by the total number of selected jurors
number of jurors from minority race = 2
total number of selected jurors = 13
so, the required proportion = 2/13 = 0.15 (rounded to two decimals)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.